Korai karácsony

Egy december elején elküldött üdvözlet, ami legendává vált

Kultúrsnack

2020.12.03 | olvasási idő: kb. 1 perc


Merry Christmas, azaz Boldog karácsonyt! - olvashatta telefonja kijelzőjén Richard Jarvis 1992. december 3-án, egy céges karácsonyi partin ünnepelve. Tehette ezt elsőként a világon, ez volt ugyanis a mobilkorszak legelső szöveges üzenete, ismertebb nevén SMS-e. Az üzenet küldője Neil Papworth, a Sema Group fejlesztő- és tesztmérnöke volt, aki akkortájt kollégáival a rövid szöveges üzenetet küldő rendszer megalkotásán dolgozott. Az üzenetváltás egy asztali számítógép és egy őskori rádiótelefon közt zajlott le. Az akkor 22 éves mérnök ezzel, a munkahelyi gépéről indított SMS-el beírta magát a technológia történelmi pillanatai közé. Az üzenet ügyfelük Orbitel 901-es típusú telefonjára érkezett, ami nagyban hasonlított a kor többi rádiótelefonjához, egy fél aktatáska méretben, óriási akkumulátorral, zsinórral és hordozófüllel.
Westel kiállítás és vásár (MTI FOTÓ: H. Szabó Sándor)
Magyarországon ekkor még egyedüli mobilszolgáltatóként megkezdte működését a Westel, legújabb készülékeit kiállításokon mutatta be a nagyközönségnek. Amikor legközelebb sorban állunk egy forradalmian új készülékért, egyúttal épp pillanatképpé válunk a technológia idővonalán. Borítókép: Ünnep - Karácsonyi képeslap. Tulajdonos: MTI Fotóarchívum. Készítette: Járai Rudolf. Azonosító: MTI-FOTO-785961 Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 288 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.
További cikkek:

Böske, a népszerű

Az elpusztult Erzsébet híd helyett épült ideiglenes Petőfi pontonhidat, amely a Petőfi és a Döbrentei teret kötötte össze, a tréfás kedvű fővárosiak „Böske” névre keresztelték. Az öt hónap alatt megépült híd majd négy évig volt használatban, és 1949-ben a Lánchíd felújítása miatt bontották el.

„Turay Ida a bizonyosság arra, hogy a múlás nem elmúlás”

Mindenki Dusikája igazi mozisztár volt, szinte nem készült olyan magyar film a 30-as években, amiben ne szerepelt volna.

A TV Maci egyik alkotója ma lenne 95 éves

Foky Ottó rajztanárként kezdett dolgozni, de amikor először látott színes bábfilmet, az annyira elbűvölte, hogy a bábkészítő, rendező foglalkozás felé fordult. Olyan mesék köthetőek a nevéhez, mint a Mirr-Murr, a Misi Mókus vagy A legkisebb Ugrifüles.

Szent Jobb – nemzeti ereklyénk kalandos története

1945. augusztus 18-án hozták vissza Ausztriából Budapestre a Szent Jobbot, államalapító Szent István királyunk épen maradt jobb kezét.