Wurlitzer, a varázslatos zenegép

Robosztus átmenet a hangszeres zenéből a gépibe.

Kultúrsnack

2021.01.30 | olvasási idő: kb. 1 perc


Az, hogy zeneszámot választunk, ma olyan természetes, hogy elképzelni sem tudjuk, mekkora újdonság volt a maga idejében. Ez a luxus egyedül azoké volt, akik maguk is játszottak hangszeren. Rudolph Wurlitzer találmányaival a tömegek számára tette elérhetővé ezt az élményt. A többgenerációs német hangszerkészítő és -forgalmazó családból származó, az Egyesült Államokba emigrált mester figyelme az élő zenekar helyettesítésére szolgáló orgonák után, a technika fejlődésével, az elektromos hangszerek felé fordult. A wurlitzer (jukebox) hozta meg számára az örök hírnevet. 

A Wurlitzer elődjének számító, 24 számot lejátszani tudó, régi zenegép belsejét vizsgálja egy férfi, amelyet 53 évvel azelőtt két ökör áráért vásárolt a Diófás csárda tulajdonosa. (MTI Fotó: Percze Lajos)

Az első zenegépet 1889. november 23-án állították fel San Franciscóban. A kezdeti masinák fadobozok voltak, néhány gombbal, később egyre több elem: fém, világítótestek, gombok, üveglapok, csövek és egyéb vizuális eszközök színesítették őket. Az érmével működő masinák először zenepapírral, fémlemezzel vagy –hengerrel működtek, később már lemezekről játszották a felvételeket. A gépek tulajdonosai számolták, melyik számot hányszor játszották le, hogy a kevés alkalommal sorra kerülőket folyamatosan cseréljék. 1960-tól már sztereó minőségben szóltak a gépek, amelyek a hangrögzítésre alkalmas fonográf elterjedéséig vezető szerepet játszottak a köznapi emberek zenekultúrájában. 

Borítókép: Egy férfi zeneszámot választ az amerikai gyártmányú Rock-Ola zenegépen a Gresham Étteremben. MTI Fotó: Percze Lajos Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum Azonosító: MTI-FOTO-848735

Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 292 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.

További cikkek:

Húsvét, a keresztények legnagyobb ünnepe

A keresztény egyházak tanítása szerint húsvét Jézus Krisztus feltámadásának ünnepe, a legnagyobb keresztény ünnep. Húsvétkor a keresztény világ azt ünnepli, hogy Jézus mártírhalálával magára vállalta az emberiség bűneit, s ezzel megváltotta és üdvösségre, örök életre vezette őket.

Karantén a Royal Szállóban

Az elegáns nagykörúti Royal Szálló egyik alkalmazottján 1963. augusztus 31-én a fekete himlő tüneteit észlelték. A szállodát azonnal karantén alá vonták, és a rendelkezést csak szeptember 12-én vonták vissza.

Tíz dolog, amit nem tudott kedvenc magyar meséiről

A magyar animációk, bábfilmek és mesefilmek közmondásosan jók. Első Oscar-díjunkat például Rofusz Ferenc A légy című rajzfilmje hódította el animációs rövidfilm kategóriában, de nem kell ilyen magasra tennünk a lécet ahhoz, hogy jól szórakozzunk. Néhány érdekességgel készültünk, amiket valószínűleg csak kevesen tudnak a legnagyobb magyar kedvencekről vagy alkotóikról.

Budapest egykor és most

Időutazásra invitáljuk olvasóinkat a Fotótár 1900-as évek környékén készült felvételeinek segítségével. A főváros emblematikus tereit, utcáit járjuk be, felvillantva, hogy mennyit változott a környék az elmúlt bő száz évben. Tartsanak velünk!