MOZGÓKÉP

Összes műsor

Századfordító magyarok

Elérhető részek:

6
CC

1. rész

Vargha Balázs (1921-1996)

Vargha Balázs író, irodalomtörténész és kritikus volt. A televíziózással szemben szkeptikus volt, mert tudtai: "Nagy bölcsességeket tesz bolonddá, s nagy bolondságokat bölcsességgé." Megpróbálta az arányt az igazi értékek felé billenteni. Mégpedig játékkal! Játszott az irodalommal, a történelemmel, játszott a kultúrával, s legfőbb óhaja az volt, hogy fönnmaradjon a "fabulaság".

12
CC

1. rész

Szabó Lőrinc (1900-1957)

"Szép volt a vágy, hogy Semmi Sem Elég!" Szabó Lőrinc költő portréja, pályájának néhány pillanatáról és magánélete stációiról.

12
CC

2. rész

a Kner család - Kner Izidor (1860-1935) és Kner Imre (1890-1945)

„Életem értelme nem az, hogy nyomdász vagyok, hanem az, hogy szolgálok." (K. I.) A Kner család története. Portré Kner Izidorról és Kner Imréről.„Életem értelme nem az, hogy nyomdász vagyok, hanem az, hogy szolgálok." (K. I.) A Kner család története. Portré Kner Izidorról és Kner Imréről.

12
CC

2. rész

Jászi Oszkár (1875-1957)

12
CC

2. rész

Molnár Tamás

Szilárdan hitt abban, hogy a nemzeti érdekek érvényesítése Európában kulcskérdés, hogy mindenkinek vigyáznia kell a maga szuverenitására, kutúrájára, gazdaságára, integritására és önazonosságára. Éppen ezért volt számára fontos, hogy az Egyesült Államokban, a többnyelvűségben is megmaradjon magyarnak. Portré Molnár Tamásról, a Brüsszelben diplomázott, majd Amerikába emigrált és ott letelepedett magyar filozófusról.

CC

3. rész

Arthur Koestler (1905-1983)

Egy, még a rendszerváltás előtti magyar "Who is who?" szerint Arthur Koestler Szovjetunió- és kommunistaellenes műveket publikáló angol író és újságíró. Valójában ki is volt ez a tudósítóként szinte az egész világot bejáró, a második világháborúban az angol hadseregben szolgáló, jelentős 20. századi gondolkodó, akinek művei sorra megjelennek a hazai kiadóknál, s akinek hagyatéka nemrégiben került haza szülővárosába, Budapestre, a XX. Századi...

12
CC

3. rész

Székely János (1929-1992)

"Írásaimban megtalálhatod,/ Miről beszélt és miről hallgatott,/ Mit hirdetett és titkolt ez a század./ Merő konokság voltam és alázat,..." Székely János író portréja.

12
CC

4. rész

Németh László (1901-1975)

Németh László eredetileg orvosnak készült, amely hivatásból íróként is mindvégig megmaradt benne a diagnosztizálására való képesség. A most látható portréműsor születésének évfordulójára készült.

12
CC

4. rész

Szilárd Leó (1898-1964)

„Gyermekkoromban két dolog érdekelt: a fizika és a politika... Valószínűleg politikai tájékozottságomnak köszönhetem, hogy életben maradtam, s a fizikának köszönhetem, hogy érdekes az életem” - Szilárd Leó, magyar származású fizikus rendkívüli élete és munkássága. Ő volt az a tudós, aki elsőként felismerte, hogy a nukleáris láncreakció - és ezzel az atombomba - létrehozható és a találmányaihoz kapcsolódó erkölcsi felelősségét is vállalta.

12
CC

4. rész

Kodolányi János

Kodolányi János (1899-1969) portréja, aki a XX. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb prózaírója volt. A portréban részleteket láthatunk műveiből készült tévéfilmekből: Böbék Samu búcsúja; Börtön; Földindulás.

12
CC

5. rész

Tolnay Károly (1899-1981)

Tolnay Károly művészettörténész professzor vall életéről, munkásságáról. 19 éves korától külföldön élt: tanított a Princetowni Egyetemen, majd haláláig Firenzében a Casa Buonarotti igazgatója. Kutatási területe az olasz és németalföldi reneszánsz művészet volt.

12
CC

5. rész

Szerb Antal (1901-1945)

Szerb Antal író, irodalomtörténész 43 évet élt. Méltatlanul rövid életútját, feledhetetlenül kedves természetetét felesége és barátai segítenek felidézni.

12
CC

5. rész

Fodor András költő (1929-1998)

Fodor András költő születésnapjára készült összeállítás, amely őt és műveit idézi interjúkkal, versekkel.

12

6. rész

Cseres Tibor (1915-1993)

Cseres Tibor termékeny író, mégis „egykönyvesnek" ismerjük. A másik félreértés vele kapcsolatban, hogy mezőgazdasági szakírónak, majd a háborús téma specialistájának tartották. Saját bevallása szerint ezek csak véletlenek, hiszen mindig is a témák találtak az íróra.

12
CC

6. rész

Dienes Valéria (1879-1978)

CC

6. rész

Füst Milán - A semmi hőse

Füst Milán egyedi személyiségére emlékeznek kortársai, barátai – megelevenítve a rendkívüli, Kossuth-díjas magyar író és költő alakját.

12

7. rész

Molnár Antal (1890-1983)

Molnár Antal a XX. század magyar zenei életének egyik legsokoldalúbb, de kevéssé közismert személyisége: zenetörténész, folklorista, brácsaművész és zeneszerző. A modern magyar zenetudomány egyik megalapítója.

6

7. rész

Babits Mihály (1883-1941)

Babits Mihály köztudottan kora legműveltebb alkotói közé számított, a róla szóló portréfilm interjúkon, versrészleteken keresztül idézi meg a költő alakját.

12
CC

7. rész

Rados Jenő (1895-1992)

Látogatás Rados Jenő építészettörténész professzornál, műemlék-helyreállítónál, építésznél. A professzor úr mesél életéről, hivatásáról és - nem tagadva meg önmagát -, művészettörténeti oktatást is kapunk.

12
CC

8. rész

Hamvas Béla (1897-1968)

A XX. század magyar filozófus-íróinak egyik legjelesebbje, posztumusz Kossuth-díjas magyar író, filozófus, esztéta. 1897-ben született evangélikus lelkészcsaládba. Életében sok mindent megpróbált, illetve megpróbáltattak vele - volt könyvtáros, földműves, raktári munkás, de közben mindig tanult és írt. Sokáig nem adták ki műveit, amelyek ma már méltó helyet foglalnak el a magyar irodalomban. Életéről és műveiről felesége és barátai vallanak.