
Ünnepeljék velünk Galambos Erzsi születésnapját!
Kisgyermekként szinte a színházban "élt", így aztán nem csoda, hogy pályafutása mesés lett. E mesés pályafutás legfontosabb állomásait idézzük fel, és persze bemutatjuk, mely műsorokkal köszöntjük a művésznőt a december 5-én tartandó születésnapja alkalmából.
Karakter
2021.12.02 | olvasási idő: kb. 4 perc
„Szerettem mindig a tudásom legjavát adni.” - foglalta össze egykor pályáját a primadonna. Megvolt benne minden képesség: tehetség, fegyelem, szorgalom, mesterségbeli tudás és alázat – amit a színpadra alkalmassá tette. Úgy érezte: mindig bizonyítania kell. Előadás előtt ötkor már bent volt a színházban lepróbálni az esti darabot. Érzékeny volt. Nehezen viselte a bántást, tüskéket növesztett. Orfeumi és színházi kisemberek gyermekeként született 1931 december 5-én Budapesten. Apja portás volt a híres Arizona mulatóban, anyja a szemben működő Fővárosi Operettszínházban jegyszedő. Bejáratos volt mindkét intézménybe, iskolai leckéit is az Operettben írta. Már négyévesen elhatározta, hogy ő is primadonna vagy szubrett lesz.

Játszott Lakner Bácsi Gyermekszínházában, nyolc évig balettozott. Iskolatársa, Róna Viktor mellett rájött, hogy a balerinalét nem elégít ki. Elvégezte az Országos Színészegyesület Színészképző iskoláját, főiskolásként Bajor Gizi mellett statisztált. Később Somlay Artúrtól Básti Lajoson át Latabár Kálmánig és Honthy Hannáig a század legnagyobbjaival lépett fel. A helyhez pályája csúcsán hűséges volt, az operett és musical műfajból viszont szívesen kikacsintott. Utólag megbánta, hogy nemet mondott Várkonyi Zoltánnak, aki a Vígszínházba hívta.

Az álma 1964-ben vált valóra: a Fővárosi Operettszínház tagja lett. „Amikor bekerültem, ott volt Honthy, Sárdy, Latabár, Feleki Kamill. Ahhoz, hogy felnőjek hozzájuk, le kellett hoznom a csillagot az égről.” - nyilatkozta. A Nagymező utcában csaknem két évtizedig az első számú sztárok egyike volt, majd váratlanul átszerződött a József Attila Színházhoz. Meg akarta mutatni, hogy prózai színésznőnek is kitűnő. Utóbbit egyebek közt a III. Richárd Erzsébet királyné szerepében is bizonyította. A társulat örökös tagjaként, korát meghazudtolva, közel a kilencvenhez is még színpadra lépett itt a Mici néni két életében és az Angyalföldi balladában.

Rendkívül sokoldalú művészként a táncos, énekes feladatok mellett prózai szerepekben, sőt koreográfusként is bemutatkozott. Sikeres prózai alakítása volt Marosiné Molnár Ferenc A doktor úr című drabjában és Muskátné a Liliomban. Legemlékezetesebb szerepének Georg Kreisler Lola Blau című zenés monodrámáját tartotta. Legnagyobb sikereit modern zenés darabok főszerepeiben aratta: a Kabaré és a Chicago mellett emlékezetes Eliza volt a My Fair Lady-ben, Dulcinea a La Mancha lovagjában, Anita a West Side Story-ban és vagány Kocsma Jenny a Koldusoperában. Több mint hetven parádés főszerep, közte több Shakespeare is kötődik a nevéhez. Filmen és tévéfilmekben is láthatták maradandó alakításait.

Művészi munkáját korán Jászai Mari-díjjal ismerték el, érdemes- és kiváló művészként Déryné-díjat kapott. A Halhatatlanok társaságának örökös tagjaként 2002-ben sokoldalú művészi életútjáért, a musical műfajának magyarországi meghonosításáért és elismertetéséért Kossuth-díjat vehetett át. A méltatásból természetesen nem hiányozhattak kiváló tánctudással párosuló, élményt adó színészi alakításai. Anyaszínháza utóbbiakért is József Attila-gyűrűvel és a kedves színészkollégáról elnevezett Kaló Flórián-díjjal tüntette ki. Népszerűsége napjainkban is töretlen, a Mici néni két élete című darabban találkozhatnak vele rajongói.
December 2-án az m3.hu-n az Üvegkalitka és a Lám, ez vagyok én című műsorokkal köszöntjük Galambos Erzsit. Másnap, december 3-án a Mestersége színész című sorozatban mesél életéről, december 4-én pedig a Kincsestárban tudhatunk meg róla érdekességeket. Születésnapján, december 5-én a Zenés TV Színházban az örökzöld Osztrigás Micivel kápráztat el bennünket a hazai színjátszás egyik csodálatos művésze az m3.hu oldalán.
BORÍTÓKÉP: Budapest, 1965. június 16. Galambos Erzsi színésznő, a Fővárosi Operettszínház társulatának tagja. Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum MTI Fotó: Maár Mariann Azonosító: MTI-FOTO-F__MM19650616027
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 309 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintvaszámos további érdekes felvételt talál.
Gépíróból világhírű bábtervező
96 esztendős korában eltávozott Bródy Vera báb-és díszlettervező, mindannyiunk kedvencei: Mazsola, Tádé, Manócska, Gombóc Tündér, Misi Mókus alkotója. A városligeti vurstli és Angolpark volt a később Munkácsy- és Jászai-díjas művész valódi iskolája, ahová imádott Sándor bácsikája, a Ferencváros válogatott focistája és edzője vitte gyermekkorában szórakozni. Édesanyja hegedűművésznek szánta, ő a színészettel is kacérkodott; mégis örökké hálás volt Várkonyi Zoltánnak, amiért egy szerep meg nem tanulása miatt kipenderítette a Művész Színház társulatából, hisz így talált rá élethivatására.
Telepódium: kacagjunk együtt!
A Telepódium című műsor évtizedek óta nevetteti a nézőket. Születésének nyomába eredünk, s ehhez kicsit messzebbről kell indulnunk a szórakoztató műfaj felfedezésére. Erre az útra invitáljuk olvasóinkat.
Kis autók, nagy remények
A kicsi kocsi praktikus. Mindig divatos. Megújuló reményekkel kikövezett a hazai miniautó-fejlesztés rögös útja. A pálya a „motorizált cipőtől” a Puliig ível.
70 éves a „kiflipörgetés királya”
1950. augusztus 4-én született Jónyer István, aki a hetvenes években a világ legeredményesebb asztalitenisz-játékosai közé tartozott. Az úgynevezett kiflipörgetést ellenfelei sokáig nem tudták ellesni tőle.