Minden, ami foci – ingyenes futballtörténeti kiállítást nyitott a Nemzeti Fotótár

Ingyenesen látogatható az MTI Nemzeti Fotótár labdarúgástörténeti kiállítása, amely a magyar labdarúgás emlékezetes pillanatait dolgozza fel a legendás Aranycsapattól napjainkig. A szabadtéri kiállítás hét nagyvárosban: Esztergomban, Győrben, Zalaegerszegen, Székesfehérváron, Kaposváron, Debrecenben és Budapesten tekinthető meg a labdarúgó Eb ideje alatt.

Múltidő

2021.06.15 | olvasási idő: kb. 4 perc


A képek bepillantást adnak a válogatott és a klubcsapataink felejthetetlen pillanatiba: világbajnoki és Európa-bajnoki szereplések, olimpiai győzelmek, Albert Flórián aranylabdája, ikonikus pillanatok és játékosok, akik karrierjük során a világ legjobbjai közé tartoztak. Így például Puskás Ferenc, Mészöly Kálmán, Albert Flórián, Törőcsik András, Nyilasi Tibor és a válogatottsági rekorder Király Gábor is helyet kap a közmédia válogatásában. 

Répászky Lipót, a kiállítás képeit biztosító MTVA Archívum vezetője elmondta, hogy az MTI Nemzeti Fotótár Közép-Európa egyik legnagyobb sajtófotó archívuma, amely egyrészt korábban az MTI és jogelődjei által készített és gyűjtött mintegy 13 millió fotónegatívval, a gyűjteményhez tartozó képszövegekkel és riportkönyvekkel rendelkezik, másrészt az ezredfordulótól digitálisan rögzített több százezer felvételt őriz, gondoz, szolgáltat.  „A Fotóarchívumot 1993-ban védett muzeális gyűjteménnyé nyilvánították, ami őrzi, feldolgozza és digitalizálja a korábbi állományt, illetve hozzáférést biztosít a 2001 után digitálisan készült fotókhoz. A gyűjteménynek része a Magyar Televízió (MTV) egykori Fotóarchívuma is, mintegy egymillió fotónegatívval. Örömünkre szolgál, hogy ebből a gazdag gyűjteményből összeállhatott az Európa-bajnokságra A magyar labdarúgás története kiállítás” – mondta Répászky Lipót, az MTVA Archívum vezetője, aki azt reméli, a rendhagyó tárlatban minden korosztály megtalálja a maga hőseit és felejthetetlen mérkőzéseit.

A tárlatban szerepeltetett valamennyi kép és más felejthetetlen pillanat felvétele is megtekinthető online is, a nemzetifototar.hu oldalon.

A magyar labdarúgás története kiállítás június 14-től az Európa-bajnokság végéig ingyenesen látogatható az alábbi helyszíneken:

Esztergom, Széchenyi tér
Győr, Megyeháza tér
Zalaegerszeg, Ruszt tér (színház előtt)
Székesfehérvár, Sóstói stadion belső kerengő
Kaposvár, Kossuth tér
Debrecen, Nagyerdei Stadion mellett
Budapest, Szabadság tér

Borítókép: Budapest, 1952. szeptember 12. Puskás Ferenc labdarúgó (k), a Budapesti Honvéd Sportegyesület játékosa, a Helsinki Nyári Olimpiai Játékok aranyérmes labdarúgó csapatának tagja úttörő labdarúgókkal a Honvéd sporttelepén. MTI Fotó/Magyar Fotó: Bojár Sándor, azonosító: MTI-FOTO-773920

További cikkek:

Székely Mihály, a magyar opera kimagasló alakja 120 éve született

A közönség, a pályatársak és a kritikusok egyaránt úgy vélekedtek, hogy Székely Mihály az egyik legnagyobb magyar operaénekes.

Julius Caesar és a szökőnap

Köztudott a négyévenkénti február végi plusz nap beiktatásának oka, az azonban már kevéssé ismert, hogy ez a toldás nem is február 29-re esik. Hogy jön ehhez Julius Caesar? Cikkünkből minden kiderül.

A mesék hatalma és az olvasás szeretete

Április másodika egy évente ismétlődő nemzetközi akciónap a gyermekirodalom, a könyvek és az olvasás megszerettetésére.

A huszadik század magyar atlétája

Zsivótzky Gyula volt az első magyar kalapácsvető sportoló, aki 70 méter felett dobott. Pályafutása során két világ- és kilenc országos rekordot állított fel.