
Negyedszázada avatták újra a hét vezér szoborcsoportját a Hősök terén
A felújított szobrokat 1996. június 30-án a Budapesti Búcsú eseményeként adták át.
Városi séták
2021.06.30 | olvasási idő: kb. 3 perc
Az Országgyűlés az 1896. évi VIII. törvénycikkben kimondta, hogy a Városligetnek az Andrássy út és a tó közötti részén a honalapító Árpádot és a nemzet történelmi múltját megörökítő emlékművet állít. Wekerle Sándor miniszterelnök a nagy fontosságú emlékmű szobrászi megformálására a korszak sokat foglalkoztatott művészét, Zala Györgyöt jelölte ki. Az építészeti terveket Schickedanz Albert készítette.
1897-re elkészült az emlékmű központi alakja, Gábriel arkangyal szobra, melyet az 1900. évi párizsi Világkiállításon Grand Prix-vel tüntettek ki. Az obeliszk talpazatára a hét vezér lovas szobra került. Árpád alakja 1912 óta áll a helyén, a nagyfejedelemnek azonban 1928-ig várnia kellett vezértársaira. A lovas szobrok mindegyike Zala György alkotása, a szoborcsoport kialakításakor a művész Anonymus vezérnévsorát vette alapul. A névtelen jegyző szerint a honfoglalás előtt Szkítiában (Etelközben) a hét vezér vérszerződést kötött.

Az 1995 márciusában megkezdett felújítást az tette szükségessé, hogy a szoborcsoportot felállítása óta csak egyszer – közvetlenül a II. világháború után – restaurálták. Az akkori munkálatok nagyrészt a repesztalálatok okozta sérülések eltüntetésére szorítkoztak, és az emlékmű az évtizedek alatt balesetveszélyessé vált. A felújítás csaknem 50 milliós költségét a Millecentenáriumi Emlékbizottság, valamint a Fővárosi Önkormányzat fedezte.
A felszíni tisztítás és a repedések eltüntetése mellett az alakok új, belső tartószerkezetet kaptak, és a korábbi vasillesztékeket bronzcsavarokra cserélték. A munkálatok a 36 méter magas korinthoszi oszlop és a tetején álló Gábriel arkangyal felújítására is kiterjedtek. A megújult szoborcsoportot 1996. június 30-án a Budapesti Búcsú eseményeként adták át.
Borítókép: Budapest, 1968. május 27. A honfoglaló hét vezér szobra a budapesti Hősök terén. Tulajdonos: MTVA Fotóarchívum. Készítette: Bogár Lajos. Azonosító: MTI-FOTO-C__BR19680527003
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 301 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva további érdekes felvételeket talál.
A virágáruslánytól a karburátorokig
125 éve született a magyar motorgyártás egyik úttörője, Csonka János. A Bánki-Csonka-féle porlasztó társfeltalálója diplomát sosem szerzett, de nyugdíjba vonulásakor 72 éves korában a mérnöki kamara életpályája elismeréseként felvette tagjai sorába, ezzel feljogosítva a briliáns szakembert a gépészmérnöki cím használatára.
Locsolkodás, hímes tojás - húsvéti népszokások képekben
Közeledik a húsvét hétfő. Régi képek segítségével idézzük föl a húsvéti hagyomány legfontosabb, napjainkra kihalófélben lévő elemeit.
Száguldás a mélybe
Az 1931-es biatorbágyi vasúti viaduktrobbantás a mai napig a magyar történelem egyik legismertebb, egyben legellentmondásosabb, rengeteg összeesküvés-elmélettel terhes eseménye.
A magyar dal napja - kvíz
15 éve rendezték meg először szeptember második vasárnapján a magyar dal napját Presser Gábor kezdeményezésére. A cél, hogy a hazai zeneszámokat népszerűsítsék. Az évforduló kapcsán invitáljuk olvasóinkat, tegyék próbára zenei tudásukat. Kezdjük is!