
Itt a nyár, indul a strandszezon!
Néhány percben hangolódjunk az év legmelegebb évszakára, hiszen nyakunkon a nyár, a polcokon már készenlétben a nyári öltözet és az ehhez tartozó egyéb kiegészítők. Merüljünk most alá ezzel a kis visszatekintővel, a felszínen pedig a strapabíró Palma gumimatracok tartanak majd!
Múltidő
2022.06.12 | olvasási idő: kb. 3 perc
A II. világháború után nehezen talált magára a divat, természetesen a fürdőruha sem volt ez alól kivétel. A nyár beköszöntével azonban az emberek ugyanúgy vágytak a hűsölésre, így aztán sokan saját maguk varrták a fürdőruháikat, ihletet pedig a külföldi modellek ruháiból merítettek. Az évtized végére aztán utolérte magát a szakma, ahol a tervezők divatbemutatókon mutatták be munkájukat.
Az 50-es, 60-as években megjelent a konfekció, és az olcsó fürdőruhák elárasztották a boltokat. A nagyobb áruházak a párszáz forintos fürdőruhakínálattal csábították a vásárlókat, amelyben a mindenkori divatnak megfelelően megtalálható volt az egyrészes, a szoknyás fazonú, valamint a bikini is, az idő előrehaladtával pedig a fürdőruhák mérete egyre kisebb lett. A 70-es évektől beindult a fürdőruhaipar, az itthon gyártott és az importált ruhákból sem volt hiány az üzletekben.
A reklámszakma is felfedezte a fürdőruhában – illetve a női bájakban - rejlő lehetőségeket, így az akkori modelljeink fürdőruhában pózoltak egy-egy reklámozott tárgy mellett. Hogy a divat örökös körforgása mennyire jelen van a fürdőruhadivatban is, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a régi korok fazonjai manapság is rendre felbukkannak a strandokon.
Most pedig emlékezzünk meg a kedvenc strandolós kiegészítőnkről, a gumimatracról is, amely nemcsak vizes szórakozásaink kelléke, hanem napozó-, de akár vendégágyfunkciót is betölthetett. Itthon az egyik legismertebb és legnépszerűbb termék a Palma gumimatrac volt, amelyből rengeteget gyártottak külföldre is. A nagyszülők szekrényében talán még most is lapul egy-egy Palma matrac a régi nyaralások örök emlékeként.
Befejezésül ezzel a kis lapozgató képsorozattal kívánunk minden kedves olvasónknak kellemes nyarat!
A Lapozgatóban látható képek:
- Gumimatracreklám 1963-ból (MTI Fotó: Németh József)
- Balaton, 1969. (MTI Fotó: Horling Róbert, Herczeg István)
- Vidám fürdőzők a Balatonban, 1951 (MTI Fotó: Gink Károly)
- Labdázó fiatalok, 1960 (MTI Fotó: Járai Rudolf)
- Napozás a Balatonon, 1962 (MTI Fotó: Balassa Ferenc)
- Gumimatracot reklámozó fiatalok, 1963 (MTI Fotó: Németh József és Gere László)
- Gumimatrac raktár, 1973 (MTI Fotó: Bisztray Károly)
- Strandolók a Balatonon, 1963 (MTI Fotó: Járai Rudolf)
- Strandolók a Gellért Gyógyfürdőben, 1947 (MTI Fotó/Magyar Képszolgálat: Ráth László)
Borítókép: Balatoni hangulat, 1963
MTI Fotó: Bereth Ferenc, Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum, Azonosító: MTI-FOTO-842996
Kedves Olvasó, folyamatosan bővülő Fotótárunkban jelenleg több mint 315 ezer fénykép közül válogathat. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, ide kattintva számos további érdekes felvételt talál.
“Hej, ha ezt az én galambocskám megérhette volna…”
Szemes Mariról az emlékezetes Csehov-paródia fent említett szállóigéje jut eszünkbe, de emellett sokszínű tehetség volt. Ugyanolyan jól álltak neki a komolyabb, mint a humoros szerepek. Ma lenne 90 éves.
Játsszanak velünk a színházi világnapon!
1961 óta március 27-én ünnepeljük a színházi világnapot. Büszkén a magyar színjátszás gazdag hagyományaira és a magyar színművészet kiemelkedő alakjaira, ez alkalommal közös játékos ünneplésre invitáljuk Önöket.
Átkelőhelyből szimbólum
180 évvel ezelőtt, 1842. augusztus 24-én rakták le az első jelentős magyarországi folyami híd, a Széchenyi lánchíd alapkövét.
A gyógyulás helye
A Szemlő-hegy lábánál fakadó forrásokat már a rómaiak ismerték, az egykori falut a középkorban Felhévíznek hívták, a fürdő Lukács evangélistáról, az orvosok védőszentjéről kapta nevét.